00
dni do Konferencji

CERTYFIKATY SPEŁNIENIA WYMOGÓW ETYCZNYCH

Zaproszenie Zarządu Sekcji

Szanowni Państwo, Drodzy Członkowie i Sympatycy SENiT PTK

Od wielu lat spotykamy się, najpierw w Kościelisku, od kilku lat w Zakopanem. Zgłębiamy tajniki nauki zwanej elektrokardiologią w jej bardzo różnych aspektach. Teraz spotkamy się już po raz dwudziesty piąty! To dowodzi jak ważna, potrzebna, ale również ciekawa i fascynująca jest elektrokardiologia. Potwierdza to również stale rosnąca liczba uczestników Konferencji i członków Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny PTK.

Zapraszamy ponownie na kolejne Kasprowisko, tym razem Jubileuszowe, które odbędzie się w dniach 6-9.03.2019 w Hotelu Mercure w Zakopanem. Ponownie będziemy dyskutować o zagadkach EKG, przyglądać się ciekawym zapisom, wspólnie je analizować. Jak zawsze będzie czas na zapoznanie się z nowymi technologiami i nowinkami współczesnej elektrokardiologii. To wszystko odbywać się będzie pod przewodnim hasłem „25 lat minęło, a elektrokardiologia nadal ciekawa i aktualna!”

Program naukowy tworzymy tak, aby sprostać Państwa oczekiwaniom. Postaramy się wypełnić go ciekawymi sesjami dydaktycznymi, jak również tak bardzo przez Was lubianymi – sesjami praktycznymi, pozwalającymi na aktywne uczestnictwo i dzielenie się swoimi uwagami i doświadczeniami. W czasie wszystkich tych sesji, jak zawsze na naszych konferencjach, można nie tylko posłuchać wykładów najlepszych specjalistów – ekspertów elektrokardiologii, ale również zadać im pytanie, czy prosić ich o wyjaśnienie jakiegoś trudnego problemu czy budzącego wątpliwości przypadku klinicznego.

Serdecznie zapraszamy i do zobaczenia w marcu!

Przewodniczący Komitetu Naukowego
Przewodniczący SENiT PTK
dr hab.n.med. Krzysztof Szydło

Ta konferencja to nie tylko okazja do poszerzania swojej wiedzy, ale również możliwość spotkania się, porozmawiania o problemach innych niż zawodowe i naukowe. W czasie tego wyjątkowego, Jubileuszowego Spotkania musi być czas na jedno i drugie. Stąd motto naszego spotkania
„25 lat minęło, a elektrokardiologia nadal ciekawa i aktualna!”

Przewodniczący Komitetu Naukowego
Przewodniczący SENiT PTK
dr hab.n.med. Krzysztof Szydło

Zaproszenie Komitetu Organizacyjnego

Szanowni Państwo!

To dla mnie wielki zaszczyt przewodniczyć Komitetowi Organizacyjnemu XXV Konferencji SENiT Kasprowisko 2019. Jak wiecie, nasza doroczna konferencja odbędzie się po raz 25., czeka nas więc piękny jubileusz. Dodatkowo mały jubileusz obchodzi Kasprowisko, bo Hotel Mercure Kasprowy Zakopane będzie gościł nasze spotkanie po raz piąty! Jak pamiętają stali bywalcy, wcześniej przez 20 lat było “Kościelisko”, a gościł nas niezapomniany WDW.

Dwadzieścia pięć lat to dużo i mało. Człowiek w takim wieku kończy studiować, zaczyna pracę zawodową. Z młodości przechodzi niepostrzeżenie w wiek dorosły. Myślę, że konferencja SENIT dorosłość osiągnęła już wcześniej, teraz tylko systematycznie rozwija się i rośnie. Przybywa nam uczestników i stałych, zaprzyjaźnionych bywalców, w skali ogólnopolskiej staliśmy się trzecią co do wielkości konferencją kardiologiczną w kalendarzu.

To wszystko zobowiązuje, dlatego też zaplanowana na 6-9 marca 2019 roku Konferencja będzie pod wieloma względami wyjątkowa. Planujemy dla uczestników wiele specjalnych atrakcji, przede wszystkim naukowych, ale też i jubileuszowych, przewidzieliśmy między innymi specjalną Galę XXV-lecia, w czasie której czeka Was moc wrażeń, będzie też Sesja “Specjalna Niespodzianka Sponsora Głównego”, nadzwyczajne wydanie Maratonu EKG, którego tematem będzie liczba “25” i wiele wiele innych. Ważnym elementem Konferencji będą wybory nowych władz Sekcji, na które już dziś wszystkich naszych członków serdecznie zapraszamy.

Rejestracja na Konferencję wraz z możliwością rezerwowania noclegów w Hotelu Kasprowy otwarta zostanie 15 września. Spodziewając się sporego zainteresowania konferencją i noclegami sugerujemy nie zwlekać z rejestracją, bo centrum kongresowe nie jest z gumy i ilość uczestników Kasprowiska musi być ograniczona.

Serdecznie pozdrawiam i do zobaczenia w marcu w Zakopanem!

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
Bartosz Szafran

Spodziewając się sporego zainteresowania konferencją i noclegami sugerujemy nie zwlekać z rejestracją, bo centrum kongresowe nie jest z gumy i ilość uczestników Kasprowiska musi być ograniczona.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
Bartosz Szafran

Program Szczegółowy

Namiot
18:45 - 19:00
Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków SENiT - Termin 1.
March 6, 2019 Namiot

Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków SENiT - Termin 1.

19:00 - 20:30
Maraton EKG część I
March 6, 2019 Namiot

Maraton EKG część I

20:30 - 21:15
Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków SENiT - Termin 2.
March 6, 2019 Namiot

Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków SENiT - Termin 2.

21:15 - 23:45
Maraton EKG część II
March 6, 2019 Namiot

Maraton EKG część II

Sala A - Tatry 1 Sala B - Tatry 2 Sala C - Ornak Sala D - Rysy Sala E - Zawrat/Giewont Namiot
09:00 - 10:30
Migotanie przedsionków Arytmia w wadach wrodzonych serca KARDIOGRAFIA IMPEDANCYJNA – PERSPEKTYWY NA PRZYSZŁOŚĆ Elektrokardiogram w niewydolności serca – od rozpoznania do (wy)leczenia. Sesja posterowa I -
March 7, 2019 Sala A - Tatry 1

Migotanie przedsionków

Od rozpoznania do leczenia

prowadzący:

prof.dr hab.med. Romuald Ochotny (I Klinika Kardiologii, Katedra Kardiologii, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu), dr hab.med. Krzysztof Szydło (I Katedra i Klinika Kardiologii, Śląski Uniwersytet Medyczny)

Wykłady

#1 AHRE - Prof. dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski (I Klinika Kardiologii, Katedra Kardiologii, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu )

#2 Ablacja u chorych z niewydolnością serca - Dr hab. n. med. Oskar Kowalski (Katedra Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii, Śląski Uniwersytet Medyczny)

#3 Leczenie przeciwkrzepliwe w trakcie ablacji i wszczepiania urządzeń - dr hab.med Paweł Ptaszyński (Klinika Elektrokardiologii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi)

#4 Fakty i mity o migotaniu przedsionków - prof. dr hab.med. Maria Trusz-Gluza (Śląski Uniwersytet Medyczny)

March 7, 2019 Sala B - Tatry 2

Arytmia w wadach wrodzonych serca

prowadzący:

prof dr hab. n. med. Elżbieta Katarzyna Biernacka (Instytut Kardiologii Anin), Dr n.med. Maria Maria Miszczak-Knecht (Klinika Kardiologii Instytut Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka)

Wykłady

#1 Arytmia po operacji przełożenia pni tętniczych met fizjologiczną vs anatomiczną - Prof dr hab med Katarzyna Biernacka (Instytut Kardiologii Anin)

#2 Arytmia po operacji met. Fontana wewnątrzsercowym i zewnątrzsercowym - prof Katarzyna Bieganowska (Klinika Kardiologii Instytut-"Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka")

#3 Arytmia po operacji zespołu Fallota, czy technika operacji ma znaczenie - Prof dr hab med Lidia Tomkiewicz Pająk (Klinika Chorób Serca i Naczyń Instytut Kardiologii, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum )

#4 WPW a wady wrodzone serca - Prof dr hab med Waldemar Bobkowski (Klinika Kardiologii i Nefrologii Dziecięcej Uniwersytet Medyczny Poznań)

March 7, 2019 Sala C - Ornak

KARDIOGRAFIA IMPEDANCYJNA – PERSPEKTYWY NA PRZYSZŁOŚĆ

prowadzący:

prof. dr hab. med. Grzegorz Gielerak (Wojskowy Instytut Medyczny, Warszawa), prof. dr hab. med. Janusz Siebert (Międzyuczelniane Uniwersyteckie Centrum Kardiologii, Gdańsk)

Wykłady

#1 Kardiografia impedancyjna w niewydolności serca – co już wiemy a na co możemy liczyć w przyszłości? - Paweł Krzesiński (Wojskowy Instytut Medyczny, Warszawa)

#2 Reakcja układu krążenia na stres podczas jazdy samochodem - praktyczne zastosowanie kardiografii impedancyjnej - prof. dr hab. med. Alicja Bortkiewicz (Instytut Medycyny Pracy, Łódź)

#3 Hemodynamika u mężczyzn po ekstremalnym stukilometrowym biegu - prof. dr hab. med. Janusz Siebert (Międzyuczelniane Uniwersyteckie Centrum Kardiologii, Gdańsk), dr hab. inż. Grzegorz Redlarski (Politechnika Gdańska, Gdańsk)

#4 Profile hemodynamiczne pacjentów ze stenozą aortalną przed i po AVR - dr med. Łukasz Lewicki (Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, Gdańsk)

March 7, 2019 Sala D - Rysy

Elektrokardiogram w niewydolności serca – od rozpoznania do (wy)leczenia.

prowadzący:

Prof. dr hab. med. Małgorzata Kurpesa (Katedra i Klinika Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Szpital im. W. Biegańskiego), Prof. dr hab.med. Leszek Bryniarski (II Klinika Kardiologii i Interwencji Sercowo-Naczyniowych, Instytut Kardiologii, Wydział Medyczny, Uniwersytet Jagielloński, Kraków)

Wykłady

#1 Nie niedokrwienne przyczyny niewydolności serca – czy EKG bywa pomocne ? - dr hab. n. med. Piotr Kukla (Oddział Internistyczno-Kardiologiczny, Szpital Specjalistyczny im. H. Klimontowicza, Gorlice)

#2 Czy potrzebna jest nowa, uniwersalna definicja LBBB w niewydolności serca – implikacje praktyczne . - dr hab. med. Marek Jastrzębski (I Klinika Kardiologii, Elektrokardiologii Interwencyjnej i Nadciśnienia Tętniczego, Uniwersytet Jagielloński, Szpital Uniwersytecki, Kraków)

#3 Kiedy ablacja prowadzi do wyleczenia niewydolności serca ? - dr hab. med. Sebastian Stec (Podkarpackie Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych, Sanok Uniwersytet Rzeszowski)

#4 Czy EKG może pomóc w podejmowaniu decyzji dotyczących leczenia interwencyjnego niewydolności serca ? - Prof. dr hab.med. Leszek Bryniarski (II Klinika Kardiologii i Interwencji Sercowo-Naczyniowych, Instytut Kardiologii, Uniwersytet Jagielloński, Kraków)

March 7, 2019 Sala E - Zawrat/Giewont

Sesja posterowa I

prowadzący:

prof. dr hab.med. Sławomir Łobodziński, dr n. med. Artur Filipecki (Katowice)

March 7, 2019 Namiot
11:00 - 12:30

I co ja robię tu....czyli neurolog wśród kardiologów Sesja pod patronatem Firmy BAYER Stymulacja pęczka Hisa dla niewtajemniczonych Co się zmieniło a co pozostanie wyzwania elektrokardiologii Sesja posterowa II -
March 7, 2019 Sala A - Tatry 1

I co ja robię tu....czyli neurolog wśród kardiologów

prowadzący:

Prof. dr hab. med. Rafał Baranowski (Instytut Kardiologii, Warszawa), dr n. med. Jakub Sienkiewicz (Warszawa)

Wykłady

#1 Dysautonomia jako problem neurologiczno-kardiologiczny - dr n. med. Jakub Sienkiewicz (Warszawa)

#2 Dysautonomia okiem kardiologa praktyka - dr n. med. Izabela Łoń (Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny)

#3 Podwyższone stężenie troponiny u pacjenta z udarem - czy zawsze znaczy to samo. - dr n. med. Elżbieta Dąbrowska (Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny)

#4 Wydłużenie QT - to ekg jest dziwne, proszę wezwać kardiologa. - dr n. med. Monika Maciejewska (Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny)

#5 Pacjent neurologiczny okiem echokardiografisty. - dr hab. n. med. Agnieszka Kuch-Wocial (Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny)

March 7, 2019 Sala B - Tatry 2

Sesja pod patronatem Firmy BAYER

March 7, 2019 Sala C - Ornak

Stymulacja pęczka Hisa dla niewtajemniczonych

prowadzący:

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Gołba (Katowice), dr n. med. Paweł Dąbrowski (Zamość)

Wykłady

#1 Stymulacja pęczka Hisa - dlaczego i dla kogo? - Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Gołba (Katowice)

#2 Stymulacja pęczka Hisa - zabieg; tylko wszczepienie czy już pogranicze elektrofizjologii? - dr Rafał Gardas (Katowice)

#3 Stymulacja pęczka Hisa - EKG i nie tylko - już blisko u 1000 pacjentów w Polsce - dr n. med. Paweł Dąbrowski (Zamość)

#4 Stymulacja pęczka Hisa - programowanie - Rafał Sznajder (Katowice)

March 7, 2019 Sala D - Rysy

Co się zmieniło a co pozostanie wyzwania elektrokardiologii

prowadzący:

prof. dr hab.med. Wojciech Zaręba (Heart Research Follow up Program, University of Rochester, NY), Prof. Iwona Cygankiewicz (Klinka Elektrokardiologii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi)

Wykłady

#1 Po co mi ten Holter? - Prof. Ryszard Piotrowicz (Klinika Rehabilitacji Kardiologicznej i Elektrokardiologii Instytut Kardiologii w Warszawie)

#2 Noninvasive ECG risk stratification- 2019 state of the art - Prof Emanuela Locati (Hospital Niguarda, Milan, Italy)

#3 Ewolucja czy rewolucja w definicjach elektrokardiograficznych ? - prof.dr hab.med. Romuald Ochotny (I Klinika Kardiologii Katedry Kardiologii. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.)

#4 Czy EKG jest jeszcze potrzebne lekarzowi kontrolującemu urządzenia wszczepialne ? - Maciej Sterliński (Klinika Zaburzeń Rytmu Serca Instytut Kardiologii, Warszawa)

March 7, 2019 Sala E - Zawrat/Giewont

Sesja posterowa II

prowadzący:

Prof. dr hab med. Jerzy Krzysztof Wranicz (Łódź), Ewa Piotrowicz (Warszawa)

March 7, 2019 Namiot
12:45 - 14:15
Wszystko co chcielibyśmy wiedzieć o EKG, ale boimy się zapytać Układ autonomiczny jako cel leczenia niewydolności serca Sesja pod patronatem Firmy GE Kardiodiabetologia w codziennej praktyce klinicznej Maraton EKG - Dogrywka -
March 7, 2019 Sala A - Tatry 1

Wszystko co chcielibyśmy wiedzieć o EKG, ale boimy się zapytać

Rzecz o najnowszym podręczniku elektrokardiologii. Sesja pod patronatem PZWL

prowadzący:

Prof. dr hab. med. Małgorzata Kurpesa (Łódź), Bartosz Szafran (Wrocław)

Wykłady

#1 Historia EKG - Paweł Ptaszyński (Łódź)

#2 EKG wykonane prawidłowo i nieprawidłowo - dr hab.med. Krzysztof Szydło (Katowice)

#3 Testy wysiłkowe - Ewa Piotrowicz (Warszawa)

#4 Nadkomorowe zaburzenia rytmu - Beata Średniawa (Zabrze)

#5 Komorowe zaburzenia rytmu - Marek Jastrzębski (Kraków)

#6 Niedokrwienie mięśnia sercowego - prof.dr hab.med. Romuald Ochotny (Poznań )

#7 Kanałopatie - prof dr hab. n. med. Elżbieta Katarzyna Biernacka (Warszawa)

#8 EKG pacjenta ze stymulatorem/ICD/CRTD - Prof. dr hab med. Jerzy Krzysztof Wranicz (Łódź)

#9 EKG u dzieci - Dr n.med. Maria Maria Miszczak-Knecht (Warszawa)

#10 Słowo od wydawcy - Inga Markiewicz (Warszawa)

March 7, 2019 Sala B - Tatry 2

Układ autonomiczny jako cel leczenia niewydolności serca

prowadzący:

Prof. dr hab med. Jerzy Krzysztof Wranicz (Klinika Elektrokardiologii UM w Łodzi), Prof. Iwona Cygankiewicz (Klinika Elektrokardiologii UM w Łodzi)

Wykłady

#1 Układ autonomiczny w niewydolności serca - dr hab.med Paweł Ptaszyński (Klinika Elektrokardiologii UM w Łodzi)

#2 Methods to evaluate autonomic nervous system - branislav_milovanovioc@vektor.net Branislav Milovanovioc (Belgrad (Serbia))

#3 Rola farmakoterapii w modyfikacji układu autonomicznego u chorych z niewydolnością serca - Prof. Jarosław Kasprzak (Katedra i Klinika Kardiologii UM w Łodzi)

#4 Inwazyjne metody modulacji układu współczulnego - dr Krzysztof Kaczmarek (Klinika Elektrokardiologii UM w Łodzi)

March 7, 2019 Sala C - Ornak

Sesja pod patronatem Firmy GE

March 7, 2019 Sala D - Rysy

Kardiodiabetologia w codziennej praktyce klinicznej

Sesja pod patronatem Firmy Boehringer-Ingelheim

prowadzący:

Danuta Czarnecka

Wykłady

#1 Dane z codziennej praktyki klinicznej na tle badań klinicznych NOAC. - Danuta Czarnecka

#2 Jak zmieniły się wytyczne dotyczące leczenia przeciwpłytkowego u pacjentów leczonych NOAC? - Przemysław Mitkowski

#3 Znaczenie czynników odwracających działanie NOAC - Rafał Drwiła (Warszawa)

#4 Co kardiolog powinien wiedzieć o leczeniu cukrzycy? - Grzegorz Gajos (Warszawa)

March 7, 2019 Sala E - Zawrat/Giewont

Maraton EKG - Dogrywka

prowadzący:

Prof. dr hab. med. Rafał Baranowski (Warszawa ), Dariusz Wojciechowski (Warszawa)

March 7, 2019 Namiot
15:30 - 17:00
Analiza zmienności rytmu (HRV) - stan po 25 latach Sesja wspólna Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny oraz Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku PTK. Sesja pod patronatem Sponsora Głównego, Firmy Pro-Plus Omdlenia - przypadki z życia wzięte. Jak diagnozować i leczyć zgodnie z najnowszymi wytycznymi ESC. Sesja najlepszych prac oryginalnych -
March 7, 2019 Sala A - Tatry 1

Analiza zmienności rytmu (HRV) - stan po 25 latach

prowadzący:

Rafał Baranowski (Instytut Kardiologii Warszawa), Piotr Ponikowski (Klinika Kardiologii Wrocław)

Wykłady

#1 Czy wykorzystuję HRV w codziennej praktyce klinicznej? - prof. dr hab.med. Maria Trusz-Gluza (Nie wiem)

#1 Czy nadal korzystam z polskiego podręcznika HRV? - Ryszard Piotrowicz (Instytut Kardiologii Warszawa)

#1 Dlaczego nie przestałem analizować HRV? - Jan, Jacek Żebrowski (Politechnika Warszawska)

#1 Dlaczego zacząłem analizować HRV? - Jerzy Sacha (Klinika Kardiologii Opole)

#1 Dlaczego przestałem analizować HRV? - Piotr Ponikowski (Klinika Kardiologii, Wrocław)

March 7, 2019 Sala B - Tatry 2

Sesja wspólna Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny oraz Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku PTK.

Kardiomiopatia przerostowa - czas zmienić poglądy o leczeniu.

prowadzący:

Dr n.med. Jadwiga Wolszakiewicz (Klinika Rehabilitacji Kardiologicznej i Elektrokardiologii Nieinwazyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie Przewodnicząca Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku PTK)

Wykłady

#1 Co nowego w farmakoterapii i leczeniu zabiegowym. - Dr n.med. Mariusz Kłopotowski (Klinika Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej,Instytut Kardiologii w Warszawie)

#2 Powikłania elektroterapii u chorych z kardiomiopatią przerostową.Nowe perspektywy: S-ICD. - Dr hab.n.med. Michał Lewandowski (Oddział Zaburzeń rytmu Serca II Kliniki Choroby Wieńcowej Instytutu Kardiologii w Warszawie.)

#3 Niewydolność serca w kardiomiopatii przerostowej-punkt wiedzenia elektrofizjologa. - Dr n.med. Artur Oręziak (Klinika Zaburzeń Rytmu Serca. Instytut Kardiologii w Warszawie.)

#4 Od rehabilitacji kardiologicznej do sportu. - Dr Krzysztof Sadowski (Klinika Rehabilitacji Kardiologicznej i Elektrokardiologii Nieinwazyjnej. Instytut Kardiologii w Warszawie.)

March 7, 2019 Sala C - Ornak

Sesja pod patronatem Sponsora Głównego, Firmy Pro-Plus

March 7, 2019 Sala D - Rysy

Omdlenia - przypadki z życia wzięte. Jak diagnozować i leczyć zgodnie z najnowszymi wytycznymi ESC.

prowadzący:

Piotr Kułakowski (Klinika Kardiologii CMKP, Warszawa), Prof Jacek Gajek (Zakład Pielęgniarstwa Internistycznego, Uniwersytet Medyczny, Wrocław)

Wykłady

#1 Co nowego w wytycznych ESC 2018 - Piotr Kułakowski (Klinika Kardiologii CMKP, Warszawa)

#2 Przypadek 1 – pacjent z omdleniem odruchowym - Dr n med Adam Stańczyk (Wojskowy Instytut Medyczny CSK MON)

#3 Przypadek 2 - pacjent z omdleniem tachyarytmicznym - Prof Jacek Gajek (Zakład Pielęgniarstwa Internistycznego, Uniwersytet Medyczny, Wrocław )

#4 Przypadek 3 – pacjent z omdleniem bradyarytmicznym - Lek med Roman Piotrowski (Klinika Kardiologii CMKP, Warszawa)

#5 Przypadek 4 – pacjent z omdleniem z drgawkami - Lek med Agnieszka Sikorska (Klinika Kardiologii CMKP, Warszawa)

#6 Dyskusja panelowa - Piotr Kułakowski (Klinika Kardiologii CMKP)

March 7, 2019 Sala E - Zawrat/Giewont

Sesja najlepszych prac oryginalnych

prowadzący:

prof. dr hab.med. Wojciech Zaręba (Rochester), Ewa Orłowska-Baranowska (Warszawa)

March 7, 2019 Namiot
17:30 - 20:00
- - - - - SESJA SPECJALNA Z OKAZJI 25-LECIA KONFERENCJI SENIT KOŚCIELISKO/KASPROWISKO
March 7, 2019 Sala A - Tatry 1
March 7, 2019 Sala B - Tatry 2
March 7, 2019 Sala C - Ornak
March 7, 2019 Sala D - Rysy
March 7, 2019 Sala E - Zawrat/Giewont
March 7, 2019 Namiot

SESJA SPECJALNA Z OKAZJI 25-LECIA KONFERENCJI SENIT KOŚCIELISKO/KASPROWISKO

Sala A - Tatry 1 Sala B - Tatry 2 Sala C - Ornak Sala D - Rysy Sala E - Zawrat/Giewont Namiot
11:00 - 12:30
Zaburzenia rytmu u chorych bez organicznej choroby serca w codziennej praktyce klinicznej. Co myśli lekarz, że myślą o nim pacjenci i jak to zmienić: interaktywne warsztaty psychologiczno-muzyczne Mutacje SCN5A – elektryczne czy organiczne choroby serca? O pacjentach niezadowolonych z efektów leczenia - -
March 8, 2019 Sala A - Tatry 1

Zaburzenia rytmu u chorych bez organicznej choroby serca w codziennej praktyce klinicznej.

prowadzący:

prof.dr hab.med. Romuald Ochotny (I Klinika Kardiologii, Katedra Kardiologii, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu), Prof. Iwona Cygankiewicz (Klinika Elektrokardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi)

Wykłady

#1 Nadkomorowe zaburzenia rytmu - Prof. dr hab med. Jerzy Krzysztof Wranicz (Klinika Elektrokardiologii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi)

#2 Komorowe zaburzenia rytmu - Dr n. med. Lidia Chmielewska-Michalak (I Klinika Kardiologii, Katedra Kardiologii, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu)

#3 Zaburzenia przewodzenia przedsionkowo-komorowego i śródkomorowego - Dr hab. n. med. Maciej Kempa (Klinika Kardiologii i Elektroterapii, Gdański Uniwersytet Medyczny )

#4 Farmakoterapia i leczenie inwazyjne zaburzeń rytmu serca u chorych bez choroby organicznej - Dr hab. n. med. Radosław Lenarczyk (Katedra Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii, Śląski Uniwersytet Medyczny)

March 8, 2019 Sala B - Tatry 2

Co myśli lekarz, że myślą o nim pacjenci i jak to zmienić: interaktywne warsztaty psychologiczno-muzyczne

prowadzący:

Mgr Anna Mierzyńska (Klinika Rehabilitacji Kardiologicznej i Elektrokardiologii Nieinwazyjnej, Pracownia Psychologii Klinicznej, Instytut Kardiologii, Warszawa), Dr n. med. Jacek Gessek (Specjalistyczny Szpital Miejski im. M. Kopernika w Toruniu), Dr n. med. Stefan Karczmarewicz (Prywatna Praktyka Kardiologiczna Otwock-Soplicowo)

Wykłady

#1 Co myśli lekarz, że myślą o nim pacjenci i jak to zmienić: interaktywne warsztaty psychologiczno-muzyczne - Dr n. med. Stefan Karczmarewicz (Prywatna Praktyka Kardiologiczna Otwock-Soplicowo), Mgr Anna Mierzyńska (Klinika Rehabilitacji Kardiologicznej i Elektrokardiologii Nieinwazyjnej, Pracownia Psychologii Klinicznej, Instytut Kardiologii, Warszawa)

March 8, 2019 Sala C - Ornak

Mutacje SCN5A – elektryczne czy organiczne choroby serca?

prowadzący:

prof dr hab. n. med. Elżbieta Katarzyna Biernacka (Instytut Kardiologii, Warszawa), dr hab. n. med. Piotr Kukla (Oddział Internistyczno-Kardiologiczny Szpital Specjalistyczny im. H. Klimontowicza, 38-300 Gorlice, ul. Węgierska 21)

Wykłady

#1 MEPPC - dr hab. n. med. Piotr Kukla (Oddział Internistyczno-Kardiologiczny Szpital Specjalistyczny im. H. Klimontowicza, 38-300 Gorlice, ul. Węgierska 21 )

#2 Kardiomiopatia rozstrzeniowa - prof. dr hab. med. Zofia Bilińska (Instytut Kardiologii, Warszawa)

#3 Zespół Brugadów - Prof. dr hab. med. Małgorzata Kurpesa (Katedra i Klinika Kardiologii UM w Łodzi Szpital im. W.Biegańskiego 91-347 Łódź, ul. Kniaziewicza 1/5 )

#4 Choroba węzła zatokowego i zaburzenia przewodzenia w chorobach związanych z mutacjami SCN5A - dr n. med. Artur Filipecki (I Katedra i Klinika Kardiologii Wydział Lekarski w Katowicach Śląski Uniwersytet Medyczny 40-635 Katowice, Ziołowa 47 )

March 8, 2019 Sala D - Rysy

O pacjentach niezadowolonych z efektów leczenia

prowadzący:

Piotr Kułakowski (Klinika Kardiologii CMKP Warszawa), Rafał Baranowski (Instytut Kardiologii, Warszawa)

Wykłady

#1 Miałem ablację migotania przedsionków i nadal mam migotanie - Marek Jastrzębski (Klinika Kardiologii, Kraków)

#2 Miałem ablację arytmii i dalej czuję arytmię - Michał Orczykowski (Instytut Kardiologii, Warszawa)

#3 Wszczepiono mi urządzenie i czuję się gorzej - Przemysław Mitkowski (Poznań)

#4 Jak może pomóc psycholog? - Anna Mierzyńska (Instytut Kardiologii, Warszawa)

#5 Kiedy i jak może pomóc psychiatra? - Sławomir Murawiec (Centrum Dialog, Warszawa)

March 8, 2019 Sala E - Zawrat/Giewont
March 8, 2019 Namiot
13:30 - 15:00
Przychodzi do mnie pacjent z wszczepionym urządzeniem i zadaje pytanie… Wyzwania w leczeniu kanałopatii Sesja pod patronatem Srebrnego Sponsora Konferencji Komputerowe EKG - co zrobić jeśli nie masz wydrukowanego EKG w dłoni? - -
March 8, 2019 Sala A - Tatry 1

Przychodzi do mnie pacjent z wszczepionym urządzeniem i zadaje pytanie…

prowadzący:

prof. dr hab.med. Maria Trusz-Gluza (Katowice), dr n. med. Artur Filipecki (Katowice)

Wykłady

#1 Co mogę bezpiecznie robić? - dr n. med. Artur Filipecki (Katowice)

#2 Jak mam się nie bać normalnie żyć? - dr hab.med. Monika Bąk-Sosnowska (Katowice)

#3 Nie chcę urządzenia- czy można mnie dobrze monitorować? - prof. dr hab.med. Sławomir Łobodziński (Long Beach (USA))

#4 Podsumowanie- czy są to częste pytania? - prof. dr hab.med. Maria Trusz-Gluza (Katowice)

March 8, 2019 Sala B - Tatry 2

Wyzwania w leczeniu kanałopatii

prowadzący:

prof Katarzyna Bieganowska (Klinika Kardiologii Instytut-"Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka"), Prof dr hab med Waldemar Bobkowski (Klinika Kardiologii i Nefrologii I Katedra Pediatrii Uniwersytet Medyczny Poznań)

Wykłady

#1 LQTS- jesli nie można stosować betablokerów - prof Katarzyna Bieganowska (Klinika Kardiologii Instytut "Pomnik Centrum Zdrowia dziecka", Warszawa)

#2 Aktywnosć fizyczna pacjentów z LQTS - Dr n.med. Anna Turska-Kmieć (Klinika Kardiologii Instytut-"Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka", Warszawa)

#3 Co możemy zaoferować młodemu pacjantowi z rozpoznaniem zespołu Brugadów - Prof dr hab med Waldemar Bobkowski (Klinika Kardiologii i Nefrologii I Katedry Uniwrsytetu Medycznego, Poznań)

#4 CPVT- który lek wybrać? - Dr n.med. Maria Maria Miszczak-Knecht (Klinika Kardiologii Instytut -"Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka", Warszawa)

March 8, 2019 Sala C - Ornak

Sesja pod patronatem Srebrnego Sponsora Konferencji

March 8, 2019 Sala D - Rysy

Komputerowe EKG - co zrobić jeśli nie masz wydrukowanego EKG w dłoni?

Warsztat pod patronatem firmy BTL

prowadzący:

Bartosz Szafran (Wrocław)

Wykłady

#1 Komputerowe EKG - warsztat praktyczny - Bartosz Szafran (Wrocław)

March 8, 2019 Sala E - Zawrat/Giewont
March 8, 2019 Namiot
15:15 - 16:45
Konsensus ekspertów ISHNE/HRS 2017 dotyczący ambulatoryjnego EKG oraz zewnętrznego monitorowania serca/telemetrii XXV-lecie spotkań Sekcji - interaktywna sesja historyczno - dydaktyczna z quizem Czy można przewidzieć migotanie przedsionków O częstości rytmu serca słów kilka - -
March 8, 2019 Sala A - Tatry 1

Konsensus ekspertów ISHNE/HRS 2017 dotyczący ambulatoryjnego EKG oraz zewnętrznego monitorowania serca/telemetrii

Sesja Loży Byłych Przewodniczących SENiT PTK

prowadzący:

Prof. dr hab. med. Rafał Baranowski (Instytut Kardiologii, Warszawa), Ryszard Piotrowicz (Klinika Rehabilitacji Kardiologicznej i Elektrokardiologii Nieinwazyjnej, Instytut Kardiologii, Warszawa)

Wykłady

#1 Zalecany sprzęt i akwizycja sygnału EKG - Prof. dr hab. med. Małgorzata Kurpesa (Uniwersytet Medyczny w Łodzi)

#2 Diagnostyczne wskazania dla monitorowania EKG - prof.dr hab.med. Romuald Ochotny (Uniwersytet Medyczny w Poznaniu)

#3 Ocena skuteczności leczenia i ryzyka nagłego zgonu sercowego - Prof. Iwona Cygankiewicz (Uniwersytet Medyczny w Łodzi)

#4 Nowe techniki i wyzwania na przyszłość - Prof. dr hab med. Jerzy Krzysztof Wranicz (Uniwersytet Medyczny w Łodzi)

March 8, 2019 Sala B - Tatry 2

XXV-lecie spotkań Sekcji - interaktywna sesja historyczno - dydaktyczna z quizem

Sesja pod patronatem Firmy Reynolds

prowadzący:

Prof. dr hab. med. Rafał Baranowski (Warszawa), prof.dr hab.med. Romuald Ochotny (Poznań), Jacek Łach (Kraków)

March 8, 2019 Sala C - Ornak

Czy można przewidzieć migotanie przedsionków

prowadzący:

dr n. med. Artur Filipecki (Katowice), prof. dr hab.med. Katarzyna Mizia-Stec (Katowice)

Wykłady

#1 Prodromy w... EKG - dr hab.med. Krzysztof Szydło (Katowice)

#2 Prodromy w... echokardiografii - prof. dr hab.med. Katarzyna Mizia-Stec (Katowice)

#3 Prodromy w... urządzeniu wszcepialnym - dr n.med. Witold Orszulak (Katowice)

#4 Kardiomiopatia przedsionkowa - dr n. med. Artur Filipecki (Katowice)

March 8, 2019 Sala D - Rysy

O częstości rytmu serca słów kilka

prowadzący:

Prof. Maria Trusz- Gluza (Śląski Uniwersytet Medyczny), Prof. Iwona Cygankiewicz (Klinika Elektrokardiologii UM w Łodzi)

Wykłady

#1 Kiedy serce bije za wolno - Prof. Iwona Cygankiewicz (Klinika Elektrokardiologii UM w Łodzi)

#2 Nieadekwatna tachykardia zatokowa - dr hab.med Paweł Ptaszyński (Klinika Elektrokardiologii UM w Łodzi)

#3 Kontrola częstości akcji serca u chorych z migotaniem przedsionków - Prof. Maria Trusz- Gluza (Śląski Uniwersytet Medyczny)

#4 Jak optymalizować częstość akcji serca u chorego z urządzeniem wszczepialnym? - Przemysław Mitkowski ( I Klinika Kardiologii Katedry Kardiologii. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu)

March 8, 2019 Sala E - Zawrat/Giewont
March 8, 2019 Namiot
17:00 - 18:30
Farmakoterapia w zaburzeniach rytmu serca AD 2019 Pogranicze w ogniu, czyli EKG ze smartphonem w mojej praktyce klinicznej Zapisy z Pracowni Holterowskiej- co się wydarzyło w ostatnim roku? Cardiology Meets Physics and Mathematics I -
March 8, 2019 Sala A - Tatry 1

Farmakoterapia w zaburzeniach rytmu serca AD 2019

Sesja Sekcji Rytmu Serca PTK

prowadzący:

dr hab. n. med. Rafał Dąbrowski (Instytut Kardiologii, Warszawa), dr hab. n. med. Oskar Kowalski (Śląskie Centrum Chorób Serca, Zabrze), Maciej Sterliński (Instytut Kardiologii, Warszawa)

Wykłady

#1 Przegląd aktualnych wskazań i poglądów do leczenia farmakologicznego zaburzeń rytmu serca - dr hab. n. med. Adam Sokal (Śląskie Centrum Chorób Serca, Zabrze)

#2 Leki poprawiające rokowanie w niewydolności serca - dr n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej (Śląskie Centrum Chorób Serca, Zabrze)

#3 Farmakoterapia zaburzeń rytmu u dzieci - prof Katarzyna Bieganowska (Instytut-Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka, Warszawa)

#4 Klinicznie istotne aspekty stosowania leków antyarytmicznych, przeciwzakrzepowych i terapii up-stream - dr hab. n. med. Rafał Dąbrowski (Instytut Kardiologii, Warszawa)

#5 Focus ON - dr n. med. Michał Farkowski (Instytut Kardiologii, Warszawa)

March 8, 2019 Sala B - Tatry 2

Pogranicze w ogniu, czyli

Młodzi dorośli z zaburzeniami rytmu.

prowadzący:

prof.dr hab.med. Romuald Ochotny (. I Katedra i Klinika Kardiologii, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (Szpital Przemienienia Pańskiego).), prof Katarzyna Bieganowska (Klinika Kardiologii, Instytut Pomnik – „Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie), prof Waldemar Bobkowski (Klinika Kardiologii i Nefrologii Dziecięcej, I Katedra Pediatrii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu)

Wykłady

#1 Zaburzenia rytmu u pacjentów bez strukturalnej choroby serca a aktywność fizyczna. - prof Katarzyna Bieganowska (Klinika Kardiologii, Instytut Pomnik – „Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie)

#2 Zaburzenia rytmu u pacjentów bez strukturalnej choroby serca a aktywność fizyczna. - dr n. med Agnieszka Katarzyńska-Szymańska (I Katedra i Klinika Kardiologii, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (Szpital Przemienienia Pańskiego).)

#3 Blok przedsionkowo-komorowy II stopnia Mobitz II i blok przedsionkowo-komorowy III stopnia. Czy zawsze powinniśmy wszczepić stymulator? - Przemysław Mitkowski (I Katedra i Klinika Kardiologii, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (Szpital Przemienienia Pańskiego)), prof Waldemar Bobkowski (Klinika Kardiologii i Nefrologii Dziecięcej, I Katedra Pediatrii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu)

March 8, 2019 Sala C - Ornak

EKG ze smartphonem w mojej praktyce klinicznej

Warsztat pod patronatem firmy DIAGNOSIS

prowadzący:

Prof. dr hab. med. Rafał Baranowski (Warszawa), Bartosz Szafran (Wrocław)

Wykłady

#1 EKG ze smartphonem w mojej praktyce klinicznej - Bartosz Szafran (Wrocław), Prof. dr hab. med. Rafał Baranowski (Warszawa)

March 8, 2019 Sala D - Rysy

Zapisy z Pracowni Holterowskiej- co się wydarzyło w ostatnim roku?

prowadzący:

dr hab.med. Krzysztof Szydło (Katowice), Prof. dr hab. med. Małgorzata Kurpesa (Łódź), Beata Średniawa (Zabrze)

Wykłady

#1 Co wydarzyło się ciekawego w mojej Pracowni w ostatnim roku? - Prof. dr hab. med. Małgorzata Kurpesa (Łódź), dr hab.med. Krzysztof Szydło (Katowice), Beata Średniawa (Zabrze)

March 8, 2019 Sala E - Zawrat/Giewont

Cardiology Meets Physics and Mathematics I

March 8, 2019 Namiot
19:00 - 20:15
- - - - - SESJA NIESPODZIANKA SPONSORA GŁÓWNEGO FIRMY PRO-PLUS
March 8, 2019 Sala A - Tatry 1
March 8, 2019 Sala B - Tatry 2
March 8, 2019 Sala C - Ornak
March 8, 2019 Sala D - Rysy
March 8, 2019 Sala E - Zawrat/Giewont
March 8, 2019 Namiot

SESJA NIESPODZIANKA SPONSORA GŁÓWNEGO FIRMY PRO-PLUS

Obowiązuje strój dowolny i odrobina humoru
Sala A - Tatry 1 Sala B - Tatry 2 Sala C - Ornak Sala D - Rysy Sala E - Zawrat/Giewont
09:00 - 10:30
Ryzyko nagłego zgonu sercowego- czy określanie ma jeszcze sens? Ocena ryzyka zdarzeń niepożądanych/nagłego zgonu u dzieci z zaburzeniami rytmu serca Wojna światów, czyli: jak automatyczne algorytmy stymulatorów, ICD i CRT zastawiają pułapki na lekarzy Sesja Sekcji Kardiologii Sportowej PTK Cardiology Meets Physics and Mathematics II
March 9, 2019 Sala A - Tatry 1

Ryzyko nagłego zgonu sercowego- czy określanie ma jeszcze sens?

prowadzący:

prof. dr hab.med. Maria Trusz-Gluza (Katowice), prof. dr hab.med. Wojciech Zaręba (Rochester (USA))

Wykłady

#1 Wskaźniki oparte na elektrokardiografii - dr hab.med. Krzysztof Szydło (Katowice)

#2 Wskaźniki oparte na metodach obrazowych- poza LVEF - prof. dr hab.med. Katarzyna Mizia-Stec (Katowice)

#3 Badanie elektrofizjologiczne- czy jest coś nowego? - prof. dr hab.med. Andrzej Lubiński (Łódź)

#4 Przyszłość wskaźników ryzyka SCD- punkt widzenia sceptyka - prof. dr hab.med. Maria Trusz-Gluza (Katowice)

#5 Przyszłość wskaźników ryzyka SCD- punkt widzenia optymisty - prof. dr hab.med. Wojciech Zaręba (Rochester (USA))

March 9, 2019 Sala B - Tatry 2

Ocena ryzyka zdarzeń niepożądanych/nagłego zgonu u dzieci z zaburzeniami rytmu serca

Sesja Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

prowadzący:

Prof.dr hab.med. Marcin Grabowski (Warszawa), Bożena Werner (Warszawa)

Wykłady

#1 Bezobjawowy zespół preekscytacji u dzieci. Kogo zwolnić z aktywności fizycznej? Kogo kwalifikować do badań inwazyjnych? Czyli czy istnieje złoty środek? - Agnieszka Tomik (Warszawa)

#2 Komorowe zaburzenia rytmu serca u nastolatków. Strategia diagnostyczna. - Radosław Pietrzak (Warszawa)

#3 Znaczenie biomarkerów, badań obrazowych, testu ergospirometrycznego i pionizcyjnego w stratyfikacji ryzyka u dzieci z zaburzeniami rytmu serca. - Bożena Werner (Warszawa)

#4 Kwalifikacja do wszczepienia ICD w profilaktyce pierwotnej u dzieci. Analiza wybranych przykładów klinicznych. - Ewa Smereczyńska-Wierzbicka (Warszawa)

March 9, 2019 Sala C - Ornak

Wojna światów, czyli: jak automatyczne algorytmy stymulatorów, ICD i CRT zastawiają pułapki na lekarzy

interaktywne warsztaty oparte na przypadkach

prowadzący:

Dr n. med. Stefan Karczmarewicz (Prywatna Praktyka Kardiologiczna Otwock-Soplicowo), Dr n. med. Anna Rydlewska (Klinika Elektrokardiologii UJCM, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Kraków)

Wykłady

#1 Wojna światów, czyli: jak automatyczne algorytmy stymulatorów, ICD i CRT zastawiają pułapki na lekarzy - Dr n. med. Anna Rydlewska (Klinika Elektrokardiologii UJCM, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Kraków), Dr n. med. Stefan Karczmarewicz (Prywatna Praktyka Kardiologiczna, Otwock-Soplicowo)

March 9, 2019 Sala D - Rysy

Sesja Sekcji Kardiologii Sportowej PTK

Zawodnik z problemem kardiologicznym

prowadzący:

Dr n.med. Renata Główczyńska (I Katedra i Klinika Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego), Dr n.med. Anna Turska-Kmieć (Centrum Zdrowia Dziecka)

Wykłady

#1 Aktywność fizyczna u dziecka z zaburzeniami rytmu - zasady kwalifikacji - Dr n.med. Anna Turska-Kmieć (Centrum Zdrowia Dziecka, Warszawa)

#2 Zaburzenia przewodzenia u zawodnika – adaptacja czy choroba? - Agnieszka Kołodzińska (Warszawa)

#3 Migotanie przedsionków jak postępować u zawodnika wyczynowego - Prof.dr hab.med. Dariusz Kosior (Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie)

#4 Zespół preekscytacji – czy zwalniać w w-f’u? - Dr n.med. Maria Maria Miszczak-Knecht (Centrum Zdrowia Dziecka, Warszawa)

March 9, 2019 Sala E - Zawrat/Giewont

Cardiology Meets Physics and Mathematics II

10:45 - 12:15
Arytmie nadkomorowe wymagające leczenia przeciwzakrzepowego – kontrowersje w rozpoznaniu i leczeniu. Ostry Zespól Wieńcowy w zapisie EKG- Sesja Sekcji Pielęgniarstwa i Techniki Medycznej PTK Próby wysiłkowe z mojej pracowni Polskie innowacje w telekardiologii Cardiology Meets Physics and Mathematics III
March 9, 2019 Sala A - Tatry 1

Arytmie nadkomorowe wymagające leczenia przeciwzakrzepowego – kontrowersje w rozpoznaniu i leczeniu.

prowadzący:

Prof. dr hab. med. Rafał Baranowski (Klinika Zaburzeń Rytmu Serca, Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie), Prof. dr hab. med. Piotr Kułakowski (Klinika Kardiologii, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie)

Wykłady

#1 Kontrowersje w EKG w rozpoznawaniu arytmii wymagających leczenia przeciwzakrzepowego. Różne oblicza migotania i trzepotania przedsionków w zapisach EKG. Różnicowanie trzepotania i częstoskurczu przedsionkowego - czy to zawsze ma sens? - Prof. dr hab. med. Rafał Baranowski (Klinika Zaburzeń Rytmu Serca, Instytut Kardiologii w Warszawie)

#2 Badanie elektrofizjologiczne - czy zawsze mamy ostateczne rozpoznanie? - Dr n. med. Piotr Lodziński (I Katedra i Klinika Kardiologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny)

#3 Echokardiograficzna ocena funkcji przedsionków. Rytm zatokowy i efektywny skurcz przedsionka – czy rytm zatokowy zawsze gwarantuje prawidłową funkcję hemodynamiczną przedsionków? - Dr hab Michał Plewka (Łódź)

#4 Leczenie przeciwzakrzepowe w nadkomorowych zaburzeniach rytmu serca. Czy można je kiedykolwiek zakończyć? - Prof. dr hab. med. Piotr Kułakowski (Klinika Kardiologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie)

March 9, 2019 Sala B - Tatry 2

Ostry Zespól Wieńcowy w zapisie EKG- Sesja Sekcji Pielęgniarstwa i Techniki Medycznej PTK

prowadzący:

mgr dorota Krówczyńska (przewodnicząca), mgr Małgorzata Wolszczak (komentator Warszawa), mgr Piotr Hetman (komentator Kraków)

Wykłady

#1 Nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego - mgr Mariola Kmiecicka (Warszawa)

#2 2. Zawał ściany dolnej i prawek komory w zapisie EKG - mgr Maria Walkiweicz (Warszawa)

#3 Zawał ściany przedniej i bocznej w zapisie EKG - mgr Zofia Kamińska (Warszawa)

#4 Czy zapis EKG może wskazać, które naczynie jest zamknięte - dr Izabela Wojtkowska (Warszawa)

#5 Warsztaty- ćwiczenia w interpretacji zapisów EKG - mgr dorota Krówczyńska (Warszawa), dr Izabela Wojtkowska (warszawa), mgr Piotr Hetman (kraków)

March 9, 2019 Sala C - Ornak

Próby wysiłkowe z mojej pracowni

prowadzący:

Prof. dr hab. med. Małgorzata Kurpesa (Uniwersytet Medyczny w Łodzi), Dr hab.med. Ewa Trzos (Uniwersytet Medyczny w Łodzi)

Wykłady

#1 Ciekawe próby wysiłkowe z Poznania - Prof. dr hab med. Ewa Straburzyńska- Migaj (Uniwersytet Medyczny w Poznaniu)

#2 Ciekawe próby wysiłkowe z Warszawy - Ewa Piotrowicz (Instytut Kardiologii Warszawa)

#3 Ciekawe próby wysiłkowe z Łodzi - Dr n.med Zbigniew Bednarkiewicz (Uniwersytet Medyczny w Łodzi)

March 9, 2019 Sala D - Rysy

Polskie innowacje w telekardiologii

Sesja pod patronatem Komisji Informatyki i Telemedycyny PTK oraz Komitetu Nauk Klinicznych PTK

prowadzący:

Ryszard Piotrowicz (Warszawa), Beata Średniawa (Zabrze)

Wykłady

#1 Nowy model kompleksowej telerehabilitacji chorych z niewydolnością serca realizowany w projekcie TELEREH-HF - Ewa Piotrowicz (Warszawa)

#2 Nowoczesne technologie i telemedycyna w opiece ambulatoryjnej nad chorymi z niewydolnością serca (projekt AMULET) - Paweł Krzesiński (Warszawa)

#3 Aplikacja mobilna dla pacjentów i lekarzy wielu specjalności - narzędzie edukacji i wsparcia w procesie decyzyjnym przed leczeniem operacyjnym. antiCoagulation Help App for SurgERy Disciplines – CHASER - Krzysztof Ozierański (Warszawa)

#4 Telekardiologia okiem eksperta IT – czy to takie proste? - Piotr Murawski (Warszawa)

#5 Krok na przód w wykrywaniu migotania przedsionków – projekt NOMED-AF - Beata Średniawa (Zabrze)

March 9, 2019 Sala E - Zawrat/Giewont

Cardiology Meets Physics and Mathematics III

12:30 - 14:00
EKG w niewydolności serca bez tajemnic Sesja II: Echokardiografia w diagnostyce i leczeniu powikłań stymulacji Automat ocenia EKG... i co z tego wynika? Co nowego w…. Cardiology Meets Physics and Mathematics IV
March 9, 2019 Sala A - Tatry 1

EKG w niewydolności serca bez tajemnic

Sesja Sekcji Niewydolności Serca PTK

prowadzący:

dr hab.med. Ewa Trzos (Katedra i Klinika Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi), prof.dr hab.med. Romuald Ochotny (I Klinika i Katedra Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu)

Wykłady

#1 EKG w niewydolności serca HFrEF - Prof. dr hab med. Ewa Straburzyńska- Migaj (I Klinika i Katedra Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu)

#2 EKG w zatorowości płucnej i nadciśnieniu płucnym - prof.dr hab.med. Tatiana Mularek-Kubzdela (I Klinika i Katedra Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu )

#3 Szukanie przyczyn omdleń w EKG - lek.med. Jacek Migaj (I Klinika i Katedra Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu)

#4 EKG w kardiomiopatii przerostowej - dr hab.med. Ewa Trzos (Katedra Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi)

March 9, 2019 Sala B - Tatry 2

Sesja II: Echokardiografia w diagnostyce i leczeniu powikłań stymulacji

prowadzący:

Andrzej Kutarski (Lublin), Prof dr hab. n. med Tomasz Kukulski ( Śląskie Centrum Chorób Serca (Zabrze)), Prof dr hab. n. med. prof nadzw. UJK Anna Polewczyk (II Klinika Kardiologii Świętokrzyskiego Centrum Kardiologicznego)

Wykłady

#1 Zastawka trójdzielna i elektroda. Diagnostyka echograficzna elektrodo-zależnej dysfunkcji aparatu trójdzielnego - Prof dr hab. n. med Tomasz Kukulski (Śląskie Centrum Chorób Serca (Zabrze))

#2 Perforacje- na ile pomocna jest echokardiografia okiem zabiegowca - Andrzej Kutarski (Lublin)

#3 Monitorowanie zabiegu TLE za pomocą TEE. Niesamowite obrazy, ogromna przydatność dla operatora - Dr Dorota Nowosielecka ((Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu; Oddział Kardiologiczny z Pododdziałem Intensywnej Terapii Kardiologicznej))

#4 Echokardiografia porównawcza po TLE w ocenie pozostałości (wegetacje, tkanka łączna, fragmenty elektrod) i możliwych uszkodzeń (lanscape afrer the battle) - Prof dr hab. n. med. ndrzej Tomaszewski (Klinika Kardiologii UM w Lublinie)

#5 Ghosts czyli duchy po TLE … czyli ? I co z tego wynika ? - Prof dr hab. n. med. prof nadzw. UJK Anna Polewczyk (II Klinika Kardiologii Świętokrzyskiego Centrum Kardiologicznego)

March 9, 2019 Sala C - Ornak

Automat ocenia EKG... i co z tego wynika?

prowadzący:

Rafał Dąbrowski (II Klinika Choroby Wieńcowej, Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Warszawa, Polska), Dr n. med. Andrzej Cacko (1) I Katedra i Klinika Kardiologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Warszawa, Polska 2) Zakład Informatyki Medycznej i Telemedycyny, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Warszawa, Polska)

Wykłady

#1 Jak to działa? Opis technologii - Dr n. med. Andrzej Cacko (1) I Katedra i Klinika Kardiologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Warszawa, Polska 2) Zakład Informatyki Medycznej i Telemedycyny, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Warszawa, Polska)

#2 Możliwości i ograniczenia automatycznej analizy EKG - Grzegorz Karczmarewicz (Otwock)

#3 Czego można spodziewać się po auto-analizie badania Holter EKG? - Dr Michalina Galas (I Katedra i Klinika Kardiologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Warszawa, Polska)

#4 Kiedy wszystko inne zawiedzie - możliwości i ograniczenia implantowalnych rejestratorów arytmii - Dr n. med. Stefan Karczmarewicz (Otwock)

March 9, 2019 Sala D - Rysy

Co nowego w….

prowadzący:

Prof. dr hab. med. Rafał Baranowski (Warszawa), Prof. dr hab med. Jerzy Krzysztof Wranicz (Łódź)

Wykłady

#1 Co nowego w diagnostyce arytmii? - Prof. dr hab med. Jerzy Krzysztof Wranicz (Łódź)

#2 Co nowego w inwazyjnym leczeniu arytmii? - Piotr Lodziński (Klinika Kardiologii WUM, Warszawa)

#3 Co nowego w urządzeniach wszczepialnych? - Maciej Sterliński (Instytut Kardiologii Warszawa)

#4 Co nowego w leczeniu bezdechu sennego? - Tadeusz Przybyłowski (Warszawa)

#5 Co nowego w psychologii? - Anna Mierzyńska (Instytut Kardiologii, Warszawa)

#6 Co nowego w psychiatrii? - Sławomir Murawiec (Centrum Terapii Dialog, Warszawa)

March 9, 2019 Sala E - Zawrat/Giewont

Cardiology Meets Physics and Mathematics IV

Program pozamerytoryczny

Wydarzenia finansowane ze środków własnych Organizatora; nie są częścią programu naukowego. Źródło finansowania wydarzeń o charakterze rozrywkowym nie pochodzi od innowacyjnych firm farmaceutycznych będących członkami INFARMA.

Koleżanki i Koledzy,

Zapraszam na Maraton EKG - tradycyjnie już na inaugurację corocznej Konferencji SENiT. To będzie 25 konferencja i z tego powodu tematem przewodnim Maratonu jest liczba "25" (można też wykorzystać kolor srebrny - "srebrne gody" jako wątek przewodni). Trzeba to wykorzystać w prezentacji przypadku ale nie może chodzić o przesuw EKG. Pozostawiam szerokie pole dla Waszej kreatywności. Zapraszam do przysyłania przypadków opartych o wszelkiego rodzaju zapisy EKG - spoczynkowe, długotrwałe, wysiłkowe, event, EGM, ze smarftona, tabletu, komputera.

Krótki opis przypadku z kluczowym zapisem (zapisami) proszę nadsyłać na adres ekg@ikard.pl w terminie do 31.12.2018. Proszę zaznaczyć kategorię potencjalnego Prezentera - Debiutant czy "Recydywista".

Do zobaczenia na Kasprowisku!

Rafał Baranowski

All Inclusive

All One
Zawiera nocleg w pokoju jednoosobowym w dniach 6-9 marca, opłatę zjazdową i pełne wyżywienie w Hotelu Kasprowy

Konieczność wniesienia opłaty do 20 grudnia 2019
 • 1900PLN
 • Wyprzedano!

All Two
Zawiera nocleg w pokoju dwuosobowym dla 2 osób w dniach 6-9 marca, opłatę zjazdową i pełne wyżywienie w Hotelu Kasprowy dla 2 osób

Konieczność wniesienia opłaty do 20 grudnia 2019
 • 2900PLN
 • Wyprzedano!

Fee and Food
Zawiera opłatę zjazdową oraz wszystkie posiłki z wyjątkiem śniadań w dniach 6-9 marca.

do 15 stycznia: 700PLN
Po 15 stycznia: 800PLN

 

Opłaty

Opłata zjazdowa
Zawiera lunch i kolację w Czwartek 7 marca.

Do 15 stycznia:
 • Członkowie SENiT - 450PLN
 • Nie członkowie SENiT - 550PLN
Do 3 marca:
 • Członkowie SENiT - 550PLN
 • Nie członkowie SENiT - 650PLN
 • Na miejscu - 700PLN

Pozostałe stawki

 • Studenci - 100PLN
 • Osoba towarzysząca
  (udział w elementach pozamerytorycznych konferencji, wejście na wystawę firm) - 350PLN
 • Pielęgniarki, ratownicy medyczni, technicy medyczni, członkowie SENiT lub SPiTM - 200PLN
 • Uczestnik warsztatów „Cardiology Meets Physics and Mathematics” nie będący lekarzem - 250PLN
 • Pierwszy autor przyjętej pracy - 50%
 • Obiadokolacja w środę 6 marca - 70PLN
 • Lunch piątek 8 marca lub sobota 9 marca - 60PLN
 • Kolacja w piątek 8 marca - 90 PLN

Rezygnacja

Do 15 stycznia:
 • Zwracamy 100% opłaty zjazdowej
Od 15 stycznia do 15 lutego:
 • Zwracamy 50% opłaty zjazdowej
Po 15 lutego:
 • nie zwracamy opłaty zjazdowej

25

Edycja

850

Uczestników

120

Wykładowców

60

Sesji

Honorowy Sponsor 25-lecia Konferencji SENiT PTK Kościelisko-Kasprowisko 1994 - 2018

Sponsorzy


Sponsorów zainteresowanych współpracą zapraszamy do kontaktu

Kontakt

Miejsce obrad

Zapraszamy do Hotelu Mercure Kasprowy w Zakopanem

Hotel Mercure Kasprowy w Zakopanem - Sale konferencyjne

Doskonale wyposażone centrum konferencyjne, świetna kuchnia i przepiękny widok na panoramę Tatr - położony w samym sercu gór Hotel Kasprowy słynie z najwyższej jakości oferowanych usług. Mieści się tu aż 13 przestronnych, profesjonalnie przygotowanych i wyposażonych sal konferencyjnych w hotelu, które łącznie pomieszczą nawet 1150 osób. Hotel dysponuje zewnętrznym parkingiem i garażem, łącznie posiadając 230 miejsc parkingowych.

Polecane hotele

Hotel Aquarion

ul. Jagiellońska 29, 34-500 Zakopane

Hotel Aquarion **** to elegancki, czterogwiazdkowy obiekt zlokalizowany przy ulicy Jagiellońskiej w Zakopanem. Kilkuminutowy spacer dzieli go od serca Zakopanego - ulicy Krupówki. Z głównego dworca autobusowego i kolejowego, do Hotelu Aquarion jest jedynie 500 metrów, natomiast do Hotelu Mercure Kasprowy – niespełna 4 km. Obiekt oferuje 136 komfortowych, klimatyzowanych i bogato wyposażonych pokoi. Na jego terenie znajduje się lobby bar ze wspaniałym widokiem, a także restauracja, której odwiedzenie gwarantuje niezwykłe doznania smakowe oraz wizualne.

Hotelowi Goście, w każdej dobie pobytu, mogą przez jedną godzinę korzystać z wodnych atrakcji Aqua Parku Zakopane – udając się tam korytarzem, który bezpośrednio łączy oba obiekty. Dodatkowo do dyspozycji Gości Hotelu Aquarion są dwie sauny oraz salka cardio.

Dla uczestników Kasprowiska specjalna cena!
Pokój 1 osobowy: 360zł/doba/BB
Pokój 2 osobowy: 405zł/doba/BB

Hotel Wersal

ul. Tetmajera 14A, 34-500 Zakopane

Hotel Wersal *** to trzygwiazdkowy obiekt zlokalizowany przy ulicy Tetmajera w Zakopanem. Od Krupówek dzieli go zaledwie 300 metrów. Z głównego dworca autobusowego i kolejowego do Hotelu Wersal jest zaledwie 1000 metrów, a do Hotelu Mercure Kasprowy – zaledwie 3km. Obiekt oferuje 45 komfortowych i przestronnych pokoi. W hotelowym klubie mogą Państwo spędzić miłe popołudnie przy pysznych deserach i świetnej kawie. Wieczory uświetni doskonałe wino oraz szeroki wybór innych alkoholi. W hotelu Wersal znajduje się również restauracja specjalizująca się w regionalnych przepisach. Znakomita jakość potraw zawdzięczana jest szefowi kuchni, który wykorzystuje lokalne produkty do przygotowania dań, które zachwycają.

Dla uczestników Kasprowiska specjalna cena!
Pokój 1 osobowy: 185zł/doba/BB
Pokój 2 osobowy: 285zł/doba/BB